Quantcast
Channel: Babska Strefa - Organizacja ślubu i wesela
Viewing all articles
Browse latest Browse all 7

Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu

$
0
0
Obrazek w pełnym rozmiarze na www.allefajne.pl

Ślub cywilny jest formalno-prawnym usankcjonowaniem związku małżeńskiego. Zawierany jest w dowolnym urzędzie stanu cywilnego, zazwyczaj jednak jest to urząd właściwy dla jednego z państwa młodych. Ceremonię prowadzi kierownik USC. Obydwoje młodzi powinni zgłosić chęć zawarcia ślubu najpóźniej miesiąc i jeden dzień wcześniej niż planowany termin. W tym celu należy zgłosć się do urzędu oczywiście we dwoje z dowodami osobistymi, ze skróconymi odpisami aktu urodzenia (uwaga, akt urodzenia ważny jest tylko przez 6 miesięcy, więc jeśli macie starszy, należy pobrać w swoim urzędzie nowy). W przypadku, jeśli któryś z przyszłych małżonków jest wdowcem, należy przedstawić skrócony akt zgonu poprzedniego małżonka, a jeśli któreś z młodych jest po rozwodzie, to skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub prawomocny wyrok sądu orzekający o rozwodzie. Jeśli jedna ze stro jest cudzoziemcem, dostarcza odpis aktu urodzenia wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego, zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez właściwy organ w kraju cudzoziemca lub przedstawicielstwo dyplomatyczne, oraz do wglądu dowody tożsamości, czyli paszport, a w przypadku zamieszkiwania w Polsce- karta stałego pobytu. W przypadku pobytu czasowego jest to ważna wiza lub inny dokument uprawniający do pobytu w Polsce. Jeśli Kobieta nie ukończyła 18 lat, albo mężczyzna 21 lat, oprócz odpisu skróconego aktu urodzenia, trzeba przedstawić też postanowienie sądu rodzinnego zezwalające na zawarcie związku małżeńskiego. Po przedłożeniu wszystkich dokumentów trzeba jeszcze w urzędzie podpisać zapewnienie o chęci zawarcia małżeństwa, ustalić datę i godzinę, wnieść opłatę skarbową, która wynosi ok 80 złotych i już. Teraz tylko czekamy na moment ślubu, kompletując ubranie, zamawiając salę itd.

Ślub kościelny sam w sobie nie jest uznawany przez polskie prawo. Oprócz niego należy wziąć także ślub cywilny, lub zaplanować ślub konkordatowy. Ślub kościelny zawierany jest najczęściej w parafii panny lub pana młodego, ale może się też odbyć w innej parafii, ale to wymaga już zgody własnej parafii i uzyskania tzw licencji na ślub. Z tym, że formalności licencyjne załatwia już duchowny, który będzie udzielał ślubu. Do parafii należy zgłosić się z dowodami osobistymi, metrykami chrztu, nie starszymi niż 3 miesiące, oraz z zaświadczeniami o bierzmowaniu. Należy mieć ze sobą świadectwa nauki religii, potwierdzenie nauk przedmałżeńskich i odbycia spotkań w poradni rodzinnej, a także zaświadczenie o spowiedzi. Przed ślubem muszą pójść zapowiedzi w kościele. W kościele obowiązują już pewne terminy:

  • 6 miesięcy przed wybraną datą ślubu trzeba zgłosić się kancelarii parafialnej w celu ustalenia dokładnej daty
  • 3 miesiące przed ustaloną datą  w kancelarii parafialnej spisuje się protokół przedślubny. W tym samym czasie należy rozpocząć  uczęszczanie na kurs przedmałżeński. Po spisaniu protokołu przez trzy kolejne niedziele w parafiach młodych głoszone są zapowoedzi. Młodzi po raz pierwszy przystępują do spowiedzi
  • 2 miesiące przed ślubem należy zacząć spotkania w poradni rodzinnej
  • dzień przed ślubem po raz drugi przystępują młodzi do spowiedzi
  • w dniu ślubu trzeba dostarczyć zaświadczenie o spowiedzi

 

Ślub konkordatowy polega na tym, że młode pary nie muszą zawierać ślubu cywilnego i kościelnego, a wystarczy tylko ślub w kościele i dopełnienie kilku formalności, aby był on uznany przez prawo. Najczęściej zawierany jest w parafii panny młodej lub pana młodego. Do wymienionych już wyżej dokumentów dochodzi tu jeszcze zaświadczenie z USC o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Dodatkowo w dzień ślubu trzeba przyjechać do kościoła wcześniej, kilkanaście minut przed uroczystością i wraz ze świadkami udać się do zakrystii. Wobec świadków i księdza, który będzie błogosławił związek, narzeczeni składają podpisy potwierdzające wolę wywarcia skutków cywilnych małżeństwa kanonicznego. Dokument podpisują także świadkowie, natomiast duchowny podpisuje się już po ślubie. W ciągu 5 dni od zawarcia związku małżeńskiego ksiądz zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie USC, a po ok 2 tygodniach w USC gotowe są do odebrania skrócone odpisy aktu ślubu. Po odpisy może zgłosić się jeden z małżonków, ale z obydwoma dowodami osobistymi.

 

 

Tematy i słowa kluczowe: 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 7

Latest Images